اصول طراحی داخل مغازه

طراحی داخلی برای هر پروژه ای بر اساس اهدافی از پیش تعیین شده صورت می گیرد.در طراحی داخلی مغازه یا فروشگاه که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد هدف اول جذب مخاطب به داخل فروشگاه است ، هدف دوم اینست که از مخاطب دعوت کنیم تا زمان بشتری را در مغازه سپری کند و احساس خوبی از لحاظ بصری داشته باشد.هدف سوم دعوت مشتری برای خرید است و دستیابی به این هدف در سایه دو مورد اول محقق خواهد شد.طبیعی است هنگامی که دکوراسیون داخلی مغازه احساس دلپذیری در فرد ایجاد کند تمایل او به خرید بشتر خواهد شد.

با توجه به فنی شدن طراحی معماری ، طراحی داخلی مغازه باید بر اساس ضوابط و استانداردهای معماری دانش رنگ شناسی و روانشناسی محیط صورت گیرد زیرا عوامل بسیاری برای دستیابی به اهداف تعیین شده در یک مغازه موثر می باشند.

در این بخش تعدادی از آثار برگزیده طراحی داخلی مغازه برندهای مشهور گرد آوری شده و به بررسی نقاط قوت آنها می پردازیم.

طراحی داخلی فروشگاه لویی ویتان

شفافیت به کار رفته از درب ورودی این فروشگاه مهمترین عامل برای جذب مشتریان می باشد.همینطور استفاده از ایده بالون در ویترین نیز جالب می باشد و کمتر دیده شده است.این طرح در عین سادگی کاملاُ موثر می باشد.

طراحی داخلی مغازه کودک کیدز ربوت در میامی امریکا

در این طراحی داخلی مغازه کودک  از رنگ هایی استفاده شده است که فرد احساس آرامش کرده و مدت بیشتر را در فروشگاه سپری می کند.چیدمان این مغازه به گونه ای است که مخاطبان آن که کودکان هشتند به راحتی می توانند به اجناس دلخواهشان دسترسی داشته باشند.

طراحی داخلی مغازه لباس فروشی

با توجه به اینکه مخاطب این مغاره بانوان می باشند ظرافت های زنانه در آن لحاظ شده و می توان به سلسله مراتب چیدمان اجناس در آن اشاره کرد.فرش و مبلمان حس تعلق را در فضا ایجاد می کنند و حال وهوای یک خانه را تداعی می کنند.قطعاُ از ماندن و خرید کردن در این فضا حس خوبی خواهند داشت

طراحی داخلی مغازه لباس فروشی

این مغازه مسئول فروش تولیدات کمپانب خود می باشد.ایده خلاق این طراحی استفاده از طناب هایی می باشد که از سقف برای نگهداری رگال ها آویزان شده اند.عوامل موثر درطراحی داخلی این مغازه سقف بلند و سطوح وسیع شیشه ای می باشند. مشاهده می کنید که طرح های ساده نیز می توانند بسیار موثر باشند.شاید وجود یک نیمکت چوبی برای مشتریانی که مدتی پیاده روی کرده اند این طراحی را کامل تر می کرد.

طراحی داخلی مغازه لیوایز

این مغازه در توکیو ژاپن قرار گرفته است.ورودی  گشاده وشفاف  ضمن اینکه برای یک فروشگاه مناسب است یاد آور سطوح بازشوها در خانه های سنتی ژاپن می باشد.حضور عناصری مثل دوچرخه در ویترین ما را به این فکر می اندازد که پوشاک این فروشگاه برای کار و فعالیت های روزمره مناسب هستند.طراحی داخلی ایت مغازه در مقاله ای دیگر به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد.

طراحی داخلی مغازه پوشاک و کفش فروشی

این طراحی داخلی متعلق به مغازه ون استور در لندن می باشد .از طرح کف کفش این برند  برای جایگاه  قرار دادن کفش ها استفاده شده است که ایده ای منحصر برای این برند می باشد .

طراحی داخلی مغازه لباس فروشی

این مغازه پوشاک در لندن قرار گرفته است . طراحی داخلی آن کاملاُ مینیمال می باشد.دیوار آجری و کف پوش پارکت فضا را گرم و صمیمی کرده اند. از هر گونه عناصر زائد در طراحی داخلی این مغازه پرهیز شده است. می توان گغت این طراحی روحیه ای مردانه و عملکرد گرا دارد و البته برای مغازه پوشاک آقایان مناسب است.