تکنولوژی جوهر الکترونیک


آشنایی با تکنولوژی جوهر الکترونیک:


جوهر الكترونيك (Electronic INK) تكنولوژي جديدي در نمايشگرهاي كاغذ الكترونيکی(Electronic Paper Display) بوده كه توسط شركت E Ink توليد شده است. اين فناوري در سال 1997 و به دنبال شروع تحقيقاتي در آزمايشگاه MIT Media ايجاد شد و هم اكنون در سطح گسترده در بيشتر كتابخانه‌ها و البته تعداد كمي از تلفن‌هاي همراه و ساعت‌هاي هوشمند بكار مي رود. اين فناوري تلفيقي از الكترونيك، شيمي و فيزيك بوده و مي‌تواند صفحات كتاب‌ها و وب را درست مانند جوهر چاپ‌شده روي كاغذ به كاربران نمايش دهد چرا كه از رنگدانه‌هايي مشابه با آنچه امروزه در صنعت چاپ مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بهره مي‌برند. این کاغذها همانند کاغذهای معمولی و بر عکس صفحه نمایش‌های معمولی که از خود نور دارند تنها نور محیط را بازتاب می‌کنند. بسیاری از این کاغذها می‌توانند بدون استفاده از الکتریسیته به مدّت نامحدودی نوشته‌ها و تصاویر ثابت را نشان دهند. خواندن کاغذهای الکترونیکی به خاطر ثابت بودن و تجدید (refresh) نشدن دائمی تصاویر، زاویهٔ دید بزرگتر و منعکس شدن نور محیطی به جای تابش نور از صفحه نمایش آسان‌تر از صفحات نمایش معمولی است. نوشته‌های یک کاغذ الکترونیکی خوب در نور آفتاب محو و کمرنگ نمی‌شوند. نسبت کنتراست کاغذهای الکترونیکی که تا ۲۰۰۸ ارائه شده‌اند شبیه روزنامه‌است، اگرچه این نسبت در کاغذهای الکترونیکی نوین‌تر اندکی بهتر است .نباید کاغذ الکترونیک را با کاغذ دیجیتال که صفحه‌ای برای ایجاد اسناد دیجیتال دستنویس با استفاده از قلم دیجیتال است اشتباه گرفت.

تعریفی ساده تر از کاغذ و جوهر الکترونیک:

نمایشگر کاغذ الکترونیکی یک صفحه نمایشگر تخت است که ساختار اصلی آن از سه عنصر صفحه جلو، لایه نمایشگر و صفحه پشت تشکیل شده است. در اکثر موارد نمایشگر جلو و لایه نمایشگر با هم در یک معماری ادغام شده اند.

بنابراین کاغذ الکترونیکی در حقیقت نمایشگری با جوهر الکترونیکی است که در پوششی قرار گرفته اند، که می تواند قابل خم شدن بوده و یا سفت و سخت و ثابت باشد. ترمینال کاغذ الکترونیکی از نوعی کامپیوتر، حافظه، باتری ها و یک یا چندین دریافت کننده به منظور روزآمدی محتوای کاغذ تشکیل شده است.

هدف از ارائه تمامی توضیحات بالا بررسی کاربرد این تکنولوژی نسبتاَ نو ظهور در زمینه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی و تاثیر اون در شکل گیری مصالح نوین ساختمان بود که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

جوهرهای الکتریکی (E IN)کاربری های بسیار زیادی دارند که از جمله آنها می­توان به جایگزینی صفحات ساعت های مچی و دیواری، درب باتری تلفن های همراه هوشمند، جایگزینی با کاغذهای معمولی یکبار مصرف و ... اشاره کرد.

اما در طول نمایشگاه CES 2015، کمپانی سازنده (E INK) برنامه‌ها و نقشه‌های خود برای ارتقای طراحی‌اش را با نمایش نمونه‌ی اولیه‌ی Prism film فاش کرد. این تکنولوژی با اینکه در روزهای اولیه‌ی خود قرار دارد، توانسته دیوارهای دینامیکی ایجاد کند که قابلیت تغییر رنگ و نمایش الگوهای انیمیشنی را دارند.  E Ink در Prism چندین جزئیات تکنولوژیکی خوب را نشان داده، اگرچه این محصول از تکنولوژی نمایشگر E Ink که در دستگاه‌هایی مانند کیندل استفاده می‌شود، برخوردار است، به جز اینکه این نمایشگر اکنون رنگی بوده و از فیلم‌های بسیار بزرگ با اندازه‌های 30X30 سانتیمتر استفاده می‌کند.

فرانک کو، رئیس هیئت مدیره‌ی
E Ink گفته است: "تکنولوژی جوهر الکترونیکی E Ink منحصر بفرد است و می‌تواند در کاربردهای زیادی فراتر از استفاده در کتابخوان‌های الکترونیک (eReader) و سایر محصولات نمایشی به کار رود. Prism سطح کاربرد این تکنولوژی را بالا خواهد برد."

استفاده از تکنولوژی جوهر الکترونیک در طراحی داخلی:


یک اتاق کامل (شامل سقف و در اما نه کف اتاق) با تجهیز به Prism می‌تواند رنگ خود را با لمس یک کلید تغییر داده و یا انیمیشن‌های ساده‌ای را به نمایش بگذارد. از سوی کمپانی E Ink همچنین اعلام شده که دیوارهای پوشیده با Prism می‌توانند به عنوان کمک‌های راهنمایی تعاملی خوبی برای کاربران جهت یافتن راهشان در مکان‌های عمومی بکار روند، از دیگر کاربردهایی که کمپانی برای محصول خود عنوان کرده، تغییر رنگ در اتاق‌ها هنگامی که برای مثال یک کنفرانس در حال برگزاری است و افراد متفرقه نباید وارد شوند.

اگرچه هنوز مقدار دقیق مصرف انرژی این محصول اعلام نشده،
E Ink چنین عنوان کرده که نمایشگر Prism نیاز به مقدار انرژی بسیار کمی دارد و کاملا قابل برنامه‌نویسی است.
یکی از نمایندگان شرکت
E Ink چنین اعلام کرده که این کمپانی خواهان اجرای سطح وسیع محصول خود تا پایان سال 2015 است و مسئولان این مجموعه در حال تصمیم‌گیری بر روی قیمت آن هستند. این نماینده همچنین به این مساله هم اشاره کرده که بازار هدف E Ink Prism، معماری و طراحی می‌باشد، از این رو نباید انتظار داشت این تکنولوژی را به این زودی در e-Readerها ببینیم.