بازسازی و نوسازی

برای اینکه با مفهوم بازسازی ساختمان آشنا شویم، ابتدا باید با مفهوم کلمه بازسازی آشنا شویم. بازسازی کلمه متردافی می باشد که از کلمه مرمت می آید، و معنی و مفهوم این کلمه یعنی اینکه شخص و یا گروهی بر روی یک اثر، فعالیت و مداخله ایی فنی انجام دهند تا بتوانند تداوم وجود آن اثر را برای زمان بیشتری تضمین نمایند. نوسازی داخلی ساختمان مراحل و انجام آن قبل از عمل دکوراسیون انجام می شود و شامل مواردی مثل انجام دیوار کوب ها ، سقف کاذب ، کاغذ دیواری و... می باشد. در عمل نوسازی ساختمان تمام موارد مربوط به تعمییر نماهای داخلی یک ساختمان انجام می شود و اصطلاحا بافت یک ساختمان از لحاظ نمای داخلی نوسازی می شود. حتی عملیات مربوط به جا به جایی دیوار ها نیز در زمان نوسازی داخلی ساختمان انجام می شود.

بازسازی و نوسازی آپارتمان

در بازسازی واحد های مسکونی می توان با توجه به مصالح به روز و زیبای دنیا واحد های مسکونی را به روز رسانی نمود و به هر شکل دلخواه کار فرما تغییر داد، البته بحث بازسازی با توجه به نوع ساخت اولیه ساختمان دارای محدودیت هایی نیز می باشد که نمی توان آن را نادیده گرفت، اما به دلیل اینکه خرید واحد های نوساز مستلزم پرداخت هزینه های بسیار بالاتر است ، بازسازی واحد های مسکونی مقرون به صرفه تر بوده و بهتر می باشد.


بازسازی و نوسازی ساختمان

روش های بازسازی ساختمان چهار روش کلی تقسیم می شوند 
1. بازسازی حفاظتی ساختمان : در این روش باید به مطالعه کامل بر روی تمام ویژگی های یک ساختمان و مصالح آن توجه شود و بازسازی و حفاظت کلی ازساختمان پرداخته می شود و کلیات یک بنا مورد بازسازی و حفاظت قرار می گیرد.
2. بازسازی سبکی ساختمان یا آناستیلوز :این روش بازسازی اغلب برای بنا های تاریخی فرسوده استفاده می شود در این روش بازسازی به این صورت انجام می پزید که تیکه های جاگزین به جای تکیه های فرسوده قبلی می شود اما به گونه ای که بیشترین شباهت را به نمای ابتدایی ساختمان دارد.
3. بازسازی با روش پاکسازی سبکی: در این روش مواردی که باعث ضرر بر روی ساختمان و از بین رفتن آن می شود، حذف و پاک سازی شده و الحاقات نامناسب که اصالت نامناسب را از بنا جدا خواهد می کند
4. بازسازی تکمیلی ساختمان: در بسیاری از ساختمان های فرسوده در شهر ها از این روش بازسازی برای استفاده مجدد یک ساختمان استفاده می شود در این روش بازسازی ساختمان قسمت های از دست رفته بنا دوباره بازسازی می شود تا یک ساختمان بتواند به حیات خود ادامه دهد.

بازسازی و نوسازی ویلا

به دلیل بالا بودن هزینه ویلاها و ساختمانهای نوساز برای مقرون به صرفه بودن هزینه ها می توان ویلاهای قدیمی را با سلیقه کارفرما و ایده های روز بازسازی نمود و این کار باعث می شود که علاوه بر اینکه از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد،سلایق کارفرما در ساخت و طراحی داخلی اعمال گردد که این امر در خرید ملک نوساز میسر نمی باشد.

تفاوت بازسازی و نوسازی

بازسازی ساختمان یا مرمت واژه ای کلی است که مشخص کننده مداخله های فنی و عملی به منظور احیا و تداوم زمانی یک اثر هنری و یا یک بنای فرسوده صورت می پذیرد . بازسازی در در اکثر مواقع نیازمند خدماتی از قبیل تعمیر یا تعویض کلیه اتصالات و نمای ساختمان ویا تغیر در دکوراسیون بنای مورد نظر و به طور کلی تغییر و تعویض هر آنچه که در یک بنا نیاز به تعمیر و مرمت دارد می شود.